Humanistyczna klasa 2A przystąpiła do międzynarodowego projektu badawczego „Młodzi w Centrum Kina”, organizowanego przez Gdyńskie Centrum Filmowe, dofinansowanego z sieci Europa Cinemas. Tym samym uzyskała udzielony przez Kino „Światowid” w Elblągu oficjalny tytuł Klasy Filmowej na rok szkolny 2022/2023.

Inauguracyjne spotkanie w ramach cyklu filmowo-warsztatowego miało miejsce w środę 26 października. Zrealizowano wówczas warsztat socjologiczny, stanowiący metodę, pozwalającą poznać potrzeby i motywacje młodych ludzi w zakresie odbioru treści filmowych, jak też korzyści społecznych i indywidualnych w kontakcie ze sztuką filmową. Badanie poprzedzone było seansem filmu, który podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymał główną nagrodę – Złote Lwy dla Najlepszego Filmu na FPFF w Gdyni  – „Silent Twins” (2022) Agnieszki Smoczyńskiej.

Silent Twins – thriller społeczny o milczących bliźniaczkach z Walii, oparty na reportażu Marjorie Wallace, posłużył do analiz zjawisk problemów związanych z komunikacją społeczną. Rozpoznanie przyczyn tragicznej historii sióstr nie było łatwe, gdyż obraz filmowy jest daleki od jednoznaczności, co w gruncie rzeczy sprawia, że daje uniwersalny obraz problemu.

Uczestnicy spotkania wysoko ocenili film „Silent Twins”, który skłonił ich do zróżnicowanych diagnoz problemów współczesnej młodzieży.

Tekst i zdjęcia – dr Adrianna Adamek-Świechowska