W dniach od 3 do 7 czerwca br. uczniowie z I LO i ZSG w Elblągu uczestniczyli w zorganizowanej wycieczce do Niemczech i Austrii. Najdalej leżąca miejscowość jaką odwiedzili to Hallstatt – jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, które najbardziej zachwyciło niemal wszystkich uczestników.

Nasza wycieczka rozpoczęła się wczesnym rankiem 3 czerwca (poniedziałek). Już pierwszego dnia dotarliśmy do Norymbergii – miejsca naszego noclegu. W kolejnych dniach zwiedziliśmy między innymi gotyckie kościoły św. Sebalda i św. Wawrzyńca. Oba kościoły skrywają dzieła Wita Stwosza – słynnego Norymberczyka. W Monachium – stolicy Bawarii – zachwycił nas Pałac Nymphenburg oraz malownicze pałacowe ogrody. W Salzburgu, który jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, podziwialiśmy Getreidegasse, najstarszą i najpiękniejszą uliczkę miasta (z Domem Mozarta).

Hallstatt to wyjątkowo spektakularne, leżące nad Jeziorem Halsztackim u podnóża Alp.

Kolejnym miastem, do którego zajechaliśmy było Drezno, a w nim Zamek- główna drezdeńska rezydencja Wettynów, w tym królów Polski: Augusta II i Augusta III. Ostatnim miastem na naszej drodze do Elbląga był Wrocław, gdzie zatrzymaliśmy się, aby zwiedzić Ostrów Tumski i obejrzeć Panoramę Racławicką – muzeum sztuki, aby obejrzeć Bitwę pod Racławicami -obraz namalowany przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Po pięciu dniach zwiedzania wróciliśmy do domu;). Każdemu z nas pozostały piękne wspomnienia.

Dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki – uczniom z I LO i ZSG w Elblągu oraz opiekunom (Anna Koka, Iwona Tomczak, Agnieszka Iwaszkiewicz) i panu Ireneuszowi Brzezickiemu (pilotowi wycieczki za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia).

dr Marzena Kosińska