rejs Pogorią - maj 2022

To już po raz siódmy uczniowie i nauczyciele  naszego Liceum wezmą udział w wielkiej morskiej przygodzie na pokładzie żaglowca „Pogoria”.  Ich rejs po Morzu Śródziemnym trwać będzie kilkanaście dni.

Początkiem wyprawy jest lot do Malagi (29 kwietnia). Następnie, po zaokrętowaniu i zapoznaniu z rozkładem pomieszczeń na statku, zaplanowano szkolenie żeglarskie. Wielu początkujących „zdobywców mórz” dostanie zapewne zawrotów głowy od ilości i skomplikowanych nazw lin znajdujących się na pokładzie: fały, kontrafały, szoty, sejzingi, dirki, gejtawy, gordingi, brasy itd. 
Z Malagi „Pogoria” popłynie w kierunku Balearów.

Majorka, Minorka oraz Ibiza będą portami pośrednimi. Czas spędzony na pokładzie posłuży przeszkoleniu załogi – wachty będą się zmieniać co cztery godziny. Oprócz wachty nawigacyjnej uczestnicy rejsu obejmą wachty: kambuzowe, bosmańskie i portowe. Koniec podróży, po 11 – dniowym rejsie, nastąpi w Nicei – „stolicy” Lazurowego Wybrzeża. 

Dla wielu uczniów taka wyprawa jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych przygód w życiu. Jest to również jedyna w swoim rodzaju „szkoła pod żaglami”, gdzie – prócz odkrywania pięknych zakątków świata –  każdy mierzy się z własnymi słabościami, pokonuje lęki i uczy się odpowiedzialności za innych członków załogi.

Ps. Zdjęcia, dołączone do artykułu, pochodzą właśnie z tego rejsu! Żeglarze przesyłają je nam na bieżąco:).

no images were found