lekcja Bractwa Kerin

24 listopada br. do elbląskiego I Liceum Ogólnokształcącego  im. Juliusza Słowackiego zagościło Bractwo KERIN, które to przeprowadziło fascynującą lekcję żywej historii na temat „Odzyskanie niepodległości”.

Uczniowie mieli okazję nie tylko usłyszeć o tym niezwykle ważnym wydarzeniu, ale i przeżyć je samemu. Dobrze znana wszystkim aula, zamieniła się bowiem w ziemie dawnej Polski, po których stąpały w tamtym czasie takie postacie jak Józef Piłsudski! Jednak to nie wszystko!

Ubrani w wyciągnięte z dawnych epok szaty, prowadzący doskonale zadbali o klimat, który pozwolił nam zatopić się w pełni w opowiadaną historię. Pomimo tego, że za kluczową część lekcji odpowiadały przekazywane informacje, Bractwu udało się w pełni skupić naszą uwagę na lekcji!

Były one bowiem przedstawiane za pomocą humoru, a do odgrywania historycznych scenek zaproszono samych uczniów! Mieliśmy więc okazję obserwować, jak nasze koleżanki i koledzy przywdziewają historyczne szaty, chwytają za broń, a także zapuszczają wąsy, wcielając się w takie role jak: orzeł biały (symbol Polski), orły czarne (symboliczne reprezentacje Prus, Austrii i Rosji), uwięzionych polityków, dawnych gimnazjalistów, młodego, jak i już dorosłego marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wielu innych tu niewymienionych!

Nie zabrakło oczywiście też całej masy ciekawostek dotyczących naszej historii, jak i sposobu na łatwe zapamiętywanie dat 😉

Wynieśliśmy więc nie tylko wiedzę, ale i dużo niezapomnianych oraz zabawnych wspomnień. Ta odmienna lekcja historii bez dwóch zdań zostanie z nami jeszcze na długo!

                                             Patrycja Adaś 3a

Lekcję żywej historii bez wątpienia zapamiętamy na długo. Scenki z wykorzystaniem odpowiednich strojów świetnie zobrazowały to, o czym prowadzący z Bractwa KERIN ciekawie opowiadał. Pozwoliło to nam chwilowo zanurzyć się w innej rzeczywistości i wcielić w poszczególne postacie. Z pewnością stanie się ona motywacją do pogłębiania wiedzy z historii naszego kraju.

                                        Aleksandra Kot 3a